Badania przeprowadzone na próbkach Opus Glass w warunkach laboratoryjnych. Podczas badania uderzano próbkę Opus Glass wahadłem o łącznej masie 50 kg, ale o tym więcej w artykule!

Szklane wyroby mogą pochwalić się ciekawymi rozwiązaniami, dziś projektuje się panele szklane w architekturze, wystroju wnętrz oraz w przemyśle wszystkie te zastosowania maja wspólny mianownik szkło laminowane, które ma liczne zalety a jedną z nich jest bezwzględnie – bezpieczeństwo.

Szkło, z którym mamy styczność niemal każdego dnia jest kruche, a przy rozbiciu powodują duże zagrożenie rozpadając się na ostre kawałki. Główną zaletą szkła laminowanego jest jego zwiększona wytrzymałość i odporność na uderzenia.
Związku z badaniem wahadłowym przeprowadzonym na próbkach wyprodukowanych w Opus Glass mamy pewność bezpieczeństwa na uszkodzenia mechaniczne.

Badanie przeprowadzone na ośmiu próbkach Opus Glass szkła płaskiego o wymiarach 1938x876 mm i budowie 4 mm float/2x0,38 mm folia EVA. Podczas badania uderzano próbkę Opus Glass wahadłem o łącznej masie 50 kg. Wahadło odciągano na wysokość 19 cm, 45 cm oraz 120 cm od osi prostopadłej do powierzchni próbki Opus Glass i przechodzącej przez jej środek , a następnie dokonano jego swobodnego spadku w kierunku badanej próbki od strony szkła. Po każdym uderzeniu sprawdzano stan próbki i sposób jej pękania. Temperatura podczas badania wynosiła 20,7oC i 21,1oC

Tabela 1 przedstawia wyniki badania wytrzymałościowego na uderzenia wahadłem próbek szkła jednostronnego folią EVA, o grubości nominalnej 4,76 mmm

Numer

próbki

Wynik uderzenia próbki wahadłem spadającym z wysokości o masie 50 kg

Klasyfikacja wytrzymałości na uderzenia wahadłem wg PN-EN 12600: 2004

19 cm

45 cm

120 cm

1

Nie pękła

Pękła bez rozdarcia foli

1/B/1

2

Nie pękła

Pękła bez rozdarcia foli

3

Nie pękła

Pękła bez rozdarcia foli

4

Nie pękła

Pękła bez rozdarcia foli

5

Pękła bez rozdarcia foli

6

Pękła bez rozdarcia foli

7

Pękła bez rozdarcia foli

8

Pękła bez rozdarcia foli

Próbka wykazała typ pękania B. Badanie przeprowadzono w Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie.

Sposób, w jaki poszczególne rodzaje szkła ulegają rozbiciu w przypadku przyłożenia obciążenia udarowego, jest zróżnicowany i w różnym stopniu stwarza zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu rozbijanej szyby.

W normie wyodrębniono 3 typy pękania szkła płaskiego:

  • Typ A – liczne spękania występujące w postaci rozdzielonych fragmentów o ostrych obrzeżach, niektóre fragmenty duże, ten sposób pękania stwarza duże zagrożenie dla osób postronnych.

  • Typ B – liczne spękania lecz z odłamkami trzymającymi się razem i nierozdzielonymi , zmniejszone ryzyko zranienia osób postronnych.

  • Typ C – wystąpienie rozpadu obejmującego liczne małe odłamki stosunkowo nieszkodliwe, niewielkie ryzyko zranienia osób postronnych.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!